Dřevěné schodiště

Dřevěné schodiště

Dřevěné schody

Schodiště s dřevěnými nášlapy

Dřevo patří mezi nejčastěji používaný materiál na schody Zajímavé jsou kombinace materiálů, kdy dřevěné prvky na nášlapech doplníme skleněnými nebo kovovými podstupni. V interiérech používáme nejčastěji obklady dřevěné, od standardních dřevin – buk, dub, jasan, javor atd. v masivu, až po špičkové sendvičové provedení ve standardních, nebo nadstandardních nebo exotických dřevinách jako je třešeň, ořech, teak, wenge, makasar, palisandr atd. Tyto dřeviny dělíme ještě na standardní výběrové provedení a nadstandardní výběrové provedení, to znamená, že při výrobě se rozlišuje, zda budou jednotlivé díly míchány volně do „mozaiky“ (náhodně), nebo, bude pečlivě vybíráno do „figury“. Lze také vybírat pouze rovnoleté dřevo, nebo se sleduje shodná barevnost atd. Dřevěné obklady lze ještě dle přání domořovat, nebo barvit do jakýchkoli odstínů. Konečná povrchová úprava se převážně provádí lakováním a to kvalitními protiskluzovými polyuretanovými laky. Dále je možno použít jako povrchovou úpravu dřeva oleje, nebo vosky.


Dřevěný obklad na skořepinové konstrukci

Skořepinová konstrukce na schody byla vyvinuta naší společností a nabízí nový a neotřelý designový přístup k řešení schodů jako čisté minimalistické alternativy při tvorbě v interiéru. Dřevěný obklad aplikujeme zejména do otevřené skořepiny, kdy vložením dřevěných částí mezi boční konstrukci zachováváme její subtilnost. Skořepinové konstrukce jsou kovové, velmi pevné a přesné. Dřevěný obklad se do již povrchově upravené konstrukce vlepuje pomocí pružných tmelů, které zajišťují bezhlučný efekt.


Dřevěné schody s boční ocelovou schodnicí

Dřevěné schody aplikované do konstrukce s boční schodnicí jsou kotveny nejčastěji pomocí přiznaných dekorativních šroubových spojů, nebo vlepeny na pomocné prvky tak, aby kotvící prvky nebyli viditelné. Nejčastější je osazení pouze nášlapů bez podstupnic. Tím se schodiště stává lehčím a vzdušnějším.


Dřevěné stupně na spodní ocelové konstrukci

Spodní schodnice dává vyniknout čelům jednotlivých schodů a případně podstupňům, pokud jsou použity. Vlastní dřevěné prvky se kotví pomocí nepohledových skrytých čepů, na které se lepí. V některých případech, zejména pokud schodiště pojmeme industriálně, jsou naopak kotvící prvky konstrukce záměrně přiznány.


Dřevěné nášlapy na páteřové konstrukci

Dřevěné schody nesené páteřovou ocelovou konstrukcí působí vzdušně a nechává z podhledu vyniknout dřevěným schodům, které do stran přesahují. Nášlapy se kotví šroubovými spoji, nebo jsou lepené. Zábradlí je většinou kotveno přímo do přesahujících nášlapů.


Dřevěné vřetenové schody

Dřevěné nášlapy vřetenových schodů jsou převážně sevřeny vymezovacími prstenci, které jsou na vrchu schodů dotaženy silným šroubem na vlastní ose konstrukce. Na vnější straně schodiště jsou často jednotlivé nášlapy spojeny čepovým systémem, který zároveň nese zábradlí. U dalších typů vřetenových schodišť jsou dřevěné prvky navlečeny, nebo naloženy na krakorce, které zajišťují jejich nosnost.


Vyložené schody s dřevěnými nášlapy

Vyložené schodypůsobí velmi vzdušně a minimalisticky díky absenci jakékoliv pohledové nosné konstrukce. Ta je skryta částečně v přilehlé nosné stěně a ve vlastních jednotlivých stupních. Dřevěné stupně jsou vyrobeny jako pouzdro, které se na nosné vyložené krakorce navléká a lepí. Kovové, nebo skleněné zábradlí se kotví ze shora, ze spodu nebo z boku. Často je využito i nosných kovových táhel, které plní i funkci zábradlí.


Dřevěné schody čepové

Čepové, samonosné schodiště je zřejmě nejběžnějším typem dřevěných schodů jako takových. Celý princip je založen na dřevěných nášlapech kotvených jak k nosné zdi, tak vzájemně propojených šroubovými spoji, které vymezují dřevěná nebo kovová pouzdra. Ta přechází do sloupků převážně kovového zábradlí. Čepové schody působí lehce a vzdušně.

Pokračujte
  • Líbí se Vám Dřevěné schodiště a chcete znát možnosti realizace, termín dodání nebo cenu? Kontaktujte nás. Společně navrhneme řešení.
    Mám zájem o nabídku